Blog

rafal-zielinski

Zapotrzebowanie pasma a tryb wyświetlania konferencji

Obecnie coraz chętniej korzystamy ze spotkań on-line, a wraz ze wzrostem wykorzystania niestety znacznie częściej obserwujemy pojawiające się problemy z jakością połączenia. Jakie są tego przyczyny?

Jednym z powodów jest niewystarczająca moc stacji roboczej, ale w przypadku wszechobecnej pracy z domu w pierwszej kolejności problemu należy poszukiwać w wydajności połączenia do sieci Internet. A jeśli w domu z konferencji korzysta więcej osób, w tym dzieci mają zajęcia nauki zdalnej, konfrontacja wymagań z posiadanym łączem może szybko zidentyfikować źródło spadku jakości połączeń.

Wyliczenie zapotrzebowania na pasmo dla połączeń punkt-punkt, pomiędzy dwiema osobami, jest dość prosto przeprowadzić, zarówno w kierunku wysyłania jak i odbierania. Wystarczy uwzględnić strumień wideo wraz z towarzyszącym strumieniem audio oraz ewentualnie uwzględnić dodatkowy strumień udostępnionego ekranu. Wpływ na wymaganą przepustowość mają przede wszystkim rozdzielczość, ilość klatek na sekundę, kodowanie i bitrate. Kombinacji konfiguracji jest bardzo wiele. Poniżej przedstawione zostało zestawienie zależności pomiędzy rozdzielczością a wymaganym pasmem, przy stałych pozostałych parametrach.

W przypadku konferencji nie zawsze uwzględniamy strumienie od wszystkich uczestników konferencji. Jakie będzie wymagane pasmo dla danego uczestnika zależy od trybu wyświetlania uczestników tej konferencji. Zasadniczo, niezależnie od trybu każdy z uczestników nadaje swoje strumienie audio / video. Dlatego w celu poprawnego wyznaczenia zapotrzebowania na pasmo wystarczy rozważyć różne scenariusze związane ze strumieniami przychodzącymi.

Najprostszy przypadek mamy w trybie widoku tylko uczestnika aktualnie mówiącego. Dlatego, że taki scenariusz możemy porównać do komunikacji punkt-punkt, z jedną różnicą – komunikacji przechodzącej przez mostek konferencyjny. Upraszczając każdy z uczestników otrzymuje tylko jeden strumień – uczestnika, który aktualnie mówi.

Powyższy tryb może zostać rozbudowany o widok miniatur. Każdy z uczestników korzystających z tego trybu prócz strumienia aktualnie mówiącego uczestnika otrzymuje kilka mniejszych strumieni od uczestników których widzi na pasku miniatur. Nie od wszystkich uczestników będą odbierane strumienie miniatur, gdyż ilość takich strumieni zależy od ilości uczestników konferencji oraz od urządzenia, jego możliwości oraz samej konfiguracji komunikacji i zdefiniowanej maksymalnej ilości miniatur. Jeśli uczestników będzie więcej niż dostępnych okien miniatur, to część strumieni w ogóle nie będzie kierowana przez mostek. Przy czym należy podkreślić, że są to znacznie mniejsze strumienie, o mniejszej rozdzielczości. Jest to w pełni poprawne ponieważ nie ma potrzeby obciążać stację roboczą, aby skalować strumień 720p by wyświetlić go jako 180p.

Ewolucją poprzedniego trybu jest wyświetlanie siatki miniatur, w którym jednocześnie możemy widzieć większą ilość uczestników, czterech, sześciu, dziewięciu, czy nawet dwunastu. Dalsze cięcie ekranu i wyświetlanie większej ilości uczestników mija się z celem konferencji wideo, podczas której chcemy skorzystać z komunikacji niewerbalnej, co przy małych rozdzielczościach, małych obrazach nie jest możliwe. Ekran dzielony jest dynamicznie, zależnie od ilości dostępnych strumieni od uczestników nadających obraz ze swoich kamer, aż do ustawionego limitu. Zwróćmy uwagę, że już przy najmniejszym podziale ekranu na 4 części, nie ma potrzeby odbierania strumieni w wysokiej jakości. Przy podziale horyzontalnym ekranu Full HD na pół (2×2) odpowiedni jest strumień 480p; przy podziale na 3 (3×3, 3×4) wystarczający jest strumień 360p.

A co w przypadku gdy dołączony zostanie strumień prezentacji? Wtedy na całym ekranie będziemy widzieć prezentację oraz w formie miniaturki osobę aktualnie mówiącą lub pasem miniatur ze strumieniami wideo osób ostatnio aktywnych.

Omawiane scenariusze dotycząc systemów konferencyjnych opartych o mostek konferencyjny SFU (Selective Forwarding Unit), w których urządzenia wysyłają strumienie wideo simulcastowo – jednocześnie kilka strumieni z tym samym kontenerem, ale o innych parametrach.

Chcesz sprawdzić jak optymalizujemy wymagane pasmo w konferencjach w ramach naszej aplikacji Rainbow? Zamów pakiet subskrypcji demonstracyjnych wypełniając nasz formularz kontaktowy.

Przeczytaj również

rafal-zielinski

Wysyłanie plików poprzez Rainbow do osoby nieposiadającej konta na platformie

Czytaj dalej
rafal-zielinski

Zapotrzebowanie pasma a tryb wyświetlania konferencji

Czytaj dalej
img-szymon-nowakowski
szymon-nowakowski

Roaming – tu masz problem

Czytaj dalej