Blog

img-szymon-nowakowski
szymon-nowakowski

Roaming – tu masz problem

Podczas rozmów z firmami, zgłaszającymi problem z siecią bezprzewodową możemy często usłyszeć: „sieć nie działa, zrywa połączenia”. Pierwsza przyczyna, która przychodzi do głowy, to kwestia propagacji fali w paśmie 2.4GHz i 5GHz – brak zasięgu sieci bezprzewodowej czy też interferencje międzykanałowe.

Jednak to nie kwestie radiowe, a brak implementacji protokołów roamingu w sieciach bezprzewodowych jest najczęstszą przyczyną ogólnorozumianych problemów.

Czym jest roaming?

Podobnie jak w sieci telefonii komórkowej, w sieci WiFi roaming polega na przełączaniu się użytkowników pomiędzy różnymi Access Pointami. W związku z rosnącą mobilnością użytkowników sieci bezprzewodowych WiFi, w szczególności w halach produkcyjnych i magazynowych oraz w związku z wykorzystywaniem przez firmy aplikacji bardzo wrażliwych na przerwy w działaniu sieci (systemy magazynowe, monitoring, VoIP), sprawna obsługa roamingu jest kluczowym elementem poprawności działania sieci.

Każde urządzenie sieci bezprzewodowej podczas przemieszczenia się w obrębie sieci wybiera dla siebie najbardziej korzystny Access Point, do którego może się podłączyć i – upraszczając schemat działania – wybór ten będzie zależał od siły sygnału pochodzącego od Access Pointa. Kiedy urządzenie klienckie zadecyduje o konieczności przełączenia się, następuje rozłączenie od obecnie używanego Access Pointa i następuje połączenie oraz uwierzytelnienie w nowym Access Poincie. Uwierzytelnienie na nowym Access Poincie, zwłaszcza gdy wykorzystujemy standard 802.1x, gdzie odwołujemy się do serwera RADIUS, zlokalizowanego w sieci wewnętrznej lub (najgorzej) zewnętrznej, jest bardzo czasochłonne. Samo przełączenie się klienta może trwać nawet 400ms-600ms, co dla transmisji VoIP-owej jest równoznaczne ze straceniem nawet kilku zdań w transmisji, a dla systemów magazynowych może oznaczać rozłączenie klienta z sesji.

802.11r standaryzuje zachowanie między klientem a Access Pointem i w skrócie pozwala na uwierzytelnienie klienta przed samym momentem przełączenia, powodując, że realny czas przełączenia klienta do nowego Access Pointa trwa 30ms – 40ms, zapewniając prawidłową transmisję aplikacji bardzo wrażliwych na straty pakietów.

Ale czy prawidłowa obsługa roamingu musi się zawsze wiązać z mobilnością i dotyczyć tylko użytkowników, którzy bardzo często się przemieszczają? Roaming to nie tylko mobilność, ale przełączenie klienta między różnymi AP. Może być realizowane w celach:

  • Load balancingu, czyli zmniejszenia liczby użytkowników połączonych do danego punktu dostępowego
  • Sticky clients, czyli próbie podłączenia klienta do nowego, lepszego Access Pointa z punktu widzenia radiowego, klientów którzy z punktu widzenia radiowego osiągną niewłaściwe wartości RSSI i SNR a nie chcą przełączyć się do innego Access Pointa

Właściwa implementacja 802.11r w sieci bezprzewodowej pozwala nam wyeliminować część problemów sieci, które są najbardziej dotkliwe dla klientów sieci, czyli zrywane połączenia głosowe/video, przerwane transmisje, problemy z ponownym podłączeniem się do sieci. Niestety w większości przypadków producenci, szczególnie tańszego sprzętu, nie mają zaimplementowanej obsługi 802.11r lub implementacja 802.11r jest w fazie BETA testów co sugeruje możliwe błędy w roamingu klientów sieci bezprzewodowej.

Poniżej ilustracja przedstawiająca włączenie funkcji odpowiedzialnych za prawidłowy roaming w rozwiązaniu Alcatel-Lucent OmniAccess Stellar.

Istnieją pewne metody w konfiguracji kontrolera sieci bezprzewodowej pozwalające na minimalizacje później w roamingu klientów, ale stopień komplikacji tematu oraz mnogość możliwości konfiguracji, uniemożliwia ich spisanie na łamach jednego wpisu.

Opisane problemy brzmią znajomo? Skontaktuj się z nami w celu rozmowy na temat rozwiązania Twoich problemów z roamingiem w sieci bezprzewodowej.

Przeczytaj również

rafal-zielinski

Wysyłanie plików poprzez Rainbow do osoby nieposiadającej konta na platformie

Czytaj dalej
rafal-zielinski

Zapotrzebowanie pasma a tryb wyświetlania konferencji

Czytaj dalej
img-szymon-nowakowski
szymon-nowakowski

Roaming – tu masz problem

Czytaj dalej