Blog

rafal-zielinski

Po co stosować Simulcast?

Pojęcie simulcast nie jest kolejnym obok unicast, multicast i broadcast typem transmisji danych w sieciach. Powstało znacznie wcześniej, w okresie silnej pozycji stacji radiowych, jako zlepek angielskich słów simultaneous i broadcast. Pojęcie pojawiło się nie tylko ze względu na potrzebę opisu może nie tyle co nowego sposobu rozgłaszania, ale samej formy.

Z punktu widzenia radiowo-telewizyjnego simulcast oznacza nadawanie programów lub wydarzeń na więcej niż jednym nośniku lub więcej niż jednej usłudze na tym samym nośniku, dokładnie w tym samym czasie. Na przykład nadawanie na antenie AM i przez radio satelitarne, transmisja koncertu w radio i TV jednocześnie albo włączenie kilku ścieżek dźwiękowych (w języku oryginalnym, z lektorem, z dubbingiem) do filmów DVD lub odbieranych w poprzez telewizję cyfrową.

Również w przypadku komunikacji UC wykorzystywany jest simulcast. W tym przypadku polega na jednoczesnym transmitowaniu podczas połączenia wielu strumieni wideo, każdy o innych parametrach jakościowych. Poszczególne strumienie mogą się różnić rozdzielczością, zastosowanym kodowaniem, czy szybkością transmisji bitrate. Umożliwia to odbiorcom, zdalnym aplikacjom wybrać ten strumień, który najlepiej odpowiada bieżącym potrzebom. Technika ta pozwala zaoszczędzić przepustowość, zwiększyć postrzeganą jakość wideo i być w stanie przetwarzać więcej jednoczesnych strumieni w tym samym czasie. Umożliwia dynamiczny dobór jakości wideo na podstawie aktualnego stanu sieci, typu komunikacji, zapewniając najlepszą możliwą jakość komunikacji, nawet jeśli sieć nie jest stabilna.

Aplikacja Alcatel-Lucent Rainbow wykorzystuje simulcast przy każdym wielostronnym połączeniu wideo i klient na stacje robocze PC aktualnie wysyła trzy strumienie w kierunku mostka: High, Medium i Low Quality, różniące się rozdzielczością i wynikającym z tego różnym zapotrzebowaniem na pasmo. Każdy strumień kompresowany jest kodowaniem VP8 z 30 progresywnymi klatkami na sekundę. Podstawowym strumieniem jest HD 720p wymagającym przepustowości rzędu ~900kbps. Średniej jakości strumień przesyła obraz 360p przy ok 500kbps. Najniższej jakości strumień to 180p o minimalnych wymaganiach 100kbps. Rzeczywiste wymagania na pasmo mogą się zmieniać w czasie i zależą od różnorodności przechwytywanego ekranu oraz od ilości zmian przed kamerą. Przy dużej ilości zmian strumień HQ może wymagać prawie dwu krotnie większego pasma (do 2Mbps), a strumień LQ nawet 3 razy większego pasma.

Nadawanie simulcast’owe powoduje nieznaczne zwiększenie wymaganej przepustowości łącza wychodzącego od użytkownika, poprzez narzut spowodowany dołączeniem dodatkowych strumieni niższej jakości. Zamiast wysyłać strumień ~1Mbps, urządzenie musi wysłać w sumie ok 1,6Mbps. Jednakże można zauważyć wiele korzyści z zastosowania takiego modelu, przede wszystkim w kontekście ograniczenia zapotrzebowania pasma zwrotnego. Zakładając konferencję 5 uczestników wyświetlanych na ekranie w trybie siatki 2×2, przy nadawaniu tylko strumieni HD przez wszystkich uczestników, musielibyśmy odebrać przynajmniej 4Mbps (4 strumienie każdy po 1Mbps).

Rysunek 1. Wymagane pasmo przy 5-ciostronnej konferencji i jakości HD

Stosując simulcast aplikacje uczestników mogą przełączyć się na strumień średniej jakości. Co przy wyświetlaniu z podziałem ekranu na cztery, nie spowoduje zauważalnego pogorszenia jakości, ale znacznie zmniejszy wymagane pasmo z 4Mbps do zaledwie 2Mbps (4x 500kbps). Jeszcze większe różnice w zapotrzebowaniu na pasmo widać przy zwiększeniu ilości uczestników konferencji wideo. W skrajnym przypadku, podczas konferencji z podziałem ekranu na 12 części (4×3), przy nadawaniu tylko strumieni HD każdy uczestnik powinien otrzymać minimum 12Mbps. Natomiast przy możliwości wyboru adekwatnego strumienia do danej sytuacji, aplikacja klienta Rainbow może żądać strumieni SD co daje strumienie o wymaganej w sumie przepustowości około 6Mbps Natomiast podczas widoku aplikacji w oknie a nie na pełnym ekranie, nawet strumieni LQ co przełoży się na pasmo ok 2Mbps.

Rysunek 2. Wymagane pasmo przy 5-ciostronnej konferencji i nadawaniu simulcast’owym

Zapraszam do przeprowadzenia testów jakości komunikacji platformy Rainbow w swoim środowisku. Aby otrzymać pakiet demonstracyjnych subskrypcji Rainbow Enterprise skontaktuj się z nami wypełniając formularz kontaktowy.

Przeczytaj również

rafal-zielinski

Wysyłanie plików poprzez Rainbow do osoby nieposiadającej konta na platformie

Czytaj dalej
rafal-zielinski

Zapotrzebowanie pasma a tryb wyświetlania konferencji

Czytaj dalej
img-szymon-nowakowski
szymon-nowakowski

Roaming – tu masz problem

Czytaj dalej